Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

Turistika

Úvod Turistika

Kamenné gule Megonky

 

Kamenné gule sa nachádzajú v mestskej časti Milošová, v blízkosti hranice s obcou Mosty u Jablukova.

V 80. rokoch 20. storočia sa po odstrele horniny v kameňolome, v ktorom sa ťažil kameň na úpravu horských bystrín, vykotúľali pravidelné okrúhle gule s priemerom od 10 až po 260 cm.


Tak sa objavil prírodný úkaz, ktorý je svetovým unikátom.V roku 2003 bol nálezisko vyhlásené za prírodnú pamiatku. Doteraz nikto nepodal jednoznačné vysvetlenie vzniku týchto kamenných gúľ. Geológovia sa zhodujú iba v názore, že vznikli v rovnakej dobe ako okolité pieskovcové horniny. Pravdepodobne vznikli v pravekom mori postupným nabaľovaním na jadro pohybmi vody na morskom dne.

Prístup:

MHD z Čadce, smer Milošová, konečná zastávka Milošová - Megoňky.

 

 

 

 

 

Veľký Polom 1067 m.n.m.

 

Vrch Veľký Polom sa nachádza na slovensko-českej štátnej hranici a patrí do pohoria Moravsko-sliezske Beskydy. Rozprestiera sa na ňom prírodná rezervácia rovnakého mena, ktorej význam spočíva v ochrane vzácnych zmiešaných lesov. Tunajšie porasty sú miestami staré i viac ako 200 rokov. Veľký Polom je obľúbeným cieľom turistov z Česka i Slovenska, v oblasti sa nachádza viacero horských chát. Na vrchol vedie značkovaný turistický chodník z obce Raková, a tiež niekoľko trás z českej strany.